4. Kvalitní a dostupné veřejné služby

Chytrá a otevřená radnice

Radnice otevřená občanům – s tím jsme začínali, v tom pokračujeme. Transparentnost a poctivost se totiž vyplácí. Rovný přístup, který prosazujeme, prokazatelně snižuje cenu zakázek. Městu tak zbývá více peněz. Můžeme za ně postavit nové hřiště pro děti nebo opravit více chodníků. Daří se i v oblasti dotací, které nám pomáhají plnit sny, které Žďáráci mají.

Už nemusíte na úřad! Ne že bychom vás zde neradi viděli, to jen postupně rozšiřujeme služby, které vyřídíte z pohodlí domova. Portál občana už toho hodně umí a dále roste. Zápisy do škol, kroužků, pronájmy, „vyjadřovačky“ nebo výpisy, to vše on-line a klidně z Austrálie. Věříme totiž, že občan je náš klient. My mu poskytujeme kvalitní služby bez dlouhého čekání. Díky výše uvedenému sbíráme ocenění jako nejpřívětivější úřad v republice.

Školy, školky a volný čas

Vzdělání je nejlepší investice. I proto se za poslední čtyři roky do škol a školek investovalo 48 milionů. A jdeme dál. Rekonstrukce budov, interaktivní a odborné třídy, školní altány, sportovišťě nebo nová výpočetní technika. Naším cílem je zajistit příjemné prostředí, kde je motivován jak žák, tak učitel. Prostředí, které podněcuje tvůrčí schopnosti, chuť poznávat, rozvíjí vzájemné vztahy a podporuje týmovost. I proto chceme obnovit odborné učebny na „dvojce“ a „trojce“ a postupně zlepšit bezbariérovost všech škol. Mateřské školy se dočkají další fáze obnovy budov, školních zahrad a herních prvků.

Stranou nesmí zůstat ani aktivity, které se dějí „po škole“. Proto chceme rozvíjet pestrou nabídku kroužků, které dětem nabízí školy a hlavně Středisko volného času Active. Právě kroužky jsou totiž často tím místem, kde se rodí první dětské zájmy, první úspěchy a kde jsou kamarádi.

Zdravotnictví a sociální služby jsou naší prioritou

Zdraví je to nejcennější. Žďárák, když je nemocný, tak jde na polikliniku. Proto se soustředíme na její rozvoj. Pronájmem některých ztrátových provozů se podařilo polikliniku finančně stabilizovat a zajistit kvalitnější služby pro zdraví občanů. Dotační program pro zubaře se osvědčil. Podařilo se přilákat již tři nové zubaře. Budeme pokračovat a chceme řešit i další zdravotnické obory. Nabídneme výhody, které zubaře i jiné lékařské profese přitáhnou do Žďáru. Místo máme, ve čtvrtém patře polikliniky chystáme nové ordinace.

V sociální oblasti očekávejte novinky. Zavádíme odlehčovací službu, po Žďáře už jezdí Senior Taxi, naše sociální zařízení rozšiřují pomoc potřebným. Budeme nadále investovat do „pečovateláků“, domu klidného stáří, senior penzionu, stacíku či azylových domů. A také do pestré palety terénních služeb. Chceme nabídnout družstevní seniorské byty spojené se službami přímo v místě (asistence, rehabilitace či komunitní programy). I díky naší aktivitě se dnes na Stalingradě staví tolik potřebný Domov pro seniory a osoby s Alzheimerovou chorobou.

Co se dlouhodobě daří, je perfektní spolupráce mezi městem a neziskovkami. Město zná své potřeby a neziskovky, jako Oblastní charita, tak nabízejí skutečně potřebné sociální služby. Navíc levněji než město. Díky této spolupráci naše město dobře zvládlo i příchod uprchlíků z Ukrajiny. Děkujeme všem, kteří se do pomoci aktivně zapojili.

Víte, že v letech 2018-22 se podařilo získat pro Žďár na dotacích přes 400 milionů korun?