3. Pohoda, odpočinek a aktivní život

Město nedělají jen „cihly“

Hlavně jeho atmosféra, možnost potkávat se a aktivně trávit volný čas. Ať už s rodinou, přáteli, nebo jen tak. Všichni jsme Žďáráci a je na nás, jaké si to tu uděláme, jak se nám tu bude spolu žít.

Žďár má spoustu aktivních lidí. Za poslední roky vzniklo mnoho nových akcí a hezky se rozvíjejí ty tradiční. Naplnění volného času, pospolitost a komunita jsou důležité. Je jedno, jestli nás baví aktivní či rekreační sport, jestli máme rádi nové kino Vysočina, koncerty, divadlo nebo se chceme potkat na farmářských trzích. Bez tohohle pohybu bychom nebyli město, ale ubytovna. Chceme proto, aby Žďár byl skutečně živé město a nabízel vyžití pro všechny. A to nejen ve městě, ale také v místních částech, které ke Žďáru patří.

Město sportu a kultury

Nabídka městských příspěvkovek (Kultura, Knihovna, Active, Muzeum na Tvrzi), je rok od roku pestřejší. Letní kino, akce na Farských, Senior Point, zájmové kroužky a řada dalších věcí. Bavíme se v „novém“ kině, nyní se zaměříme na interiér knihovny a nové sedačky v divadle. Oživíme okolí kulturního domu pro venkovní akce. Starou radnici čeká obnova a umístění Kosinkovy sbírky. A chceme být i nadále hrdým partnerem desítek kulturních akcí, které si zaslouží podporu z městských grantů.

Ve sportu vidíme dva hlavní úkoly. Nadále podporovat organizovaný sport, pro který je městské partnerství zásadní. O naše děti a mládež se dnes stará 45 sportovních klubů, srdcařů, kteří si zaslouží podporu. Neméně důležité je nadále rozvíjet městská sportoviště. Dnes už roste nová sportovní hala za průmyslovkou, chystá se hasičské hřiště, nový trávník na fotbale či další etapy streetparku. Nezapomínáme ani na další sporty. Chceme, aby se u nás vyřádil „amatér“ i „profík“.

„Aktivně pro Žďár“ je příležitostí udělat něco pro město

Jednou z našich vlajkových lodí je program Aktivně pro Žďár. Už téměř osm let zde vzniká řada drobných aktivit určených pro lidi různého věku a zaměření. Díky Aktivně pro Žďár má naše město nové stromy i lavičky, školáci čtou seniorům, v létě cvičíme na Farčatech, máme sportbednu, knihobudku, nebo jezdíme „Do práce na kole“. Podpoříme komunitní zahrady a místní herní plácky. Nejvíc ale potěší, že program přitáhl mnoho dobrovolníků, kterým dává smysl dělat něco pro Žďár. Za to moc děkujeme.

Myslíme také na naše žďárské „osady“

Stržanov, Veselíčko, Mělkovice a Radonín. Zavedli jsme pravidelné porady s osadními výbory a v rozpočtu se vyčlenily peníze na podporu místních tradic. A vyplatilo se. Město získalo partnera. Partnera, který to v místě zná, který ví, co chce a navíc pomůže (často dobrovolně) při údržbě. Lidé v osadách si dnes o „svých“ penězích rozhodují sami. Funguje bohatý společenský život, přibyly zde možnosti pro aktivní vyžití hlavně u nejmladší generace.

A na naše osady myslíme dál. Do Stržanova už jedeme po cyklostezce, proto nyní připravujeme další ve směru Mělkovice, Veselíčko. V Radoníně se chystá nová kanalizace a na Veselíčku oprava kulturního domu. Zřídíme nové chodníky, především u hlavních silnic. Ve Stržanově posílíme bezpečnost úsekovým měřením rychlosti na hlavní silnici. Tak, aby se zde skutečně jezdilo 70 km/h.

Víte, že žďárské kino Vysočina má nejvyšší návštěvnost mezi jednosálovými kiny v České republice?